Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Instrukcja montażu półki dla kota

Instrukcja montażu półki dla kota

 1. Przygotuj wszystko co jest niezbędne i przydatne. Jeśli mocujesz półkę do typowej ściany (z cegły, betonu, pustaków, suporeksu itp.) przygotuj: - wiertło widiowe (tzw. "do betonu") o średnicy 10 mm. Jeśli mocujesz półkę do podłoża z drewna, będzie Ci potrzebne wiertło do drewna, o średnicy dostosowanej do użytych wkrętów do drewna. - wiertarkę elektryczną (jeśli ściana jest z materiału twardego, wiertarka powinna mieć funkcję udaru) - młotek - klucz o rozmiarze "10" (do wkrętów z główką "pod klucz" 10 mm) lub odpowiednią końcówkę do wiertarki - kołki rozporowe z wkrętami (są dołączone do zakupionej półki). Jeśli mocujesz półkę do podłoża z drewna, będą Ci potrzebne odpowiednie wkręty do drewna. Przyda się także krótki (kilka centymetrów) odcinek taśmy malarskiej, odpowiednio długa poziomica i odkurzacz.
 2. Przygotuj wiertarkę wraz z wiertłem. Zaznacz na wiertle długość na jaką można będzie umieścić w ścianie załączone wkręty do kołków rozporowych. Możesz do tego celu użyć paska taśmy malarskiej, owijając go wokół wiertła w odpowiednim miejscu. W ten sposób zabezpieczysz się przed przewierceniem cienkiej ściany na wylot.
 3. Zaznacz na ścianie miejsce wiercenia pierwszego otworu i wywierć ten otwór, a następnie usuń z niego pozostałe drobiny i pył używając odkurzacza.
 4. Umieść w otworze koszulkę kołka rozporowego i przymocuj półkę śrubą za jeden skrajny element mocujący. Nie dokręcaj śruby do oporu lecz pozwól aby półka mogła się na niej obracać.
 5. Ustaw półkę w docelowym położeniu (może przydać się poziomica) i zaznacz miejsce wiercenia drugiego skrajnego otworu. Zanim zaznaczysz miejsce wiercenia, możesz skorygować wygięcie łuku półki, nieco go pogłębiając lub spłaszczając, według swego uznania. Na tym etapie półka nie jest jeszcze usztywniona więc możesz to zrobić bez problemu.
 6. Wywierć drugi otwór, a następnie usuń z niego pozostałe drobiny i pył używając odkurzacza. Umieść w otworze koszulkę kołka rozporowego i przymocuj półkę drugą śrubą. 
 7. Jeśli mocujesz półkę typu "Łuk", dokręć obie śruby do oporu. Jeśli mocujesz półkę typu "Fala", zaznacz środkowy otwór, a następnie odkręć jedną ze skrajnych śrub mocujących i wywierć środkowy otwór. Potem usuń z niego pozostałe drobiny i pył używając odkurzacza. Umieść w otworze koszulkę kołka rozporowego, a na końcu przymocuj półkę wszystkimi trzema śrubami do oporu. Po prawidłowym zamontowaniu, półka będzie całkowicie sztywna i bardzo stabilna.
 8. Przymocuj rzepami materac do podłoża i – gotowe!

Uwagi:

 1. Oznaczając na ścianie miejsca wiercenia, upewnij się, że nie przebiegają tam przewody instalacyjne (np. wodne, gazowe czy elektryczne)!
 2. Umieszczając w ścianie plastikowe koszulki kołków rozporowych, pamiętaj, aby kołnierze tych koszulek były całkowicie schowane w ścianie (aby nie wystawały poza płaszczyznę ściany – to bardzo ważne!). W przeciwnym wypadku metalowe elementy półki nie będą całkowicie przylegały do ściany i półka będzie się chybotała, gdy kot będzie na nią wskakiwał, co dodatkowo może niszczyć powierzchnię ściany.
 3. Dokręcając do oporu śruby mocujące półkę, rób to z wyczuciem, aby nie zerwać gwintu w plastikowej koszulce kołka rozporowego.
pixel