Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poduszka, materac czy koc? Jakie legowisko dla psa wybrać?

2021-02-09

Zadbajcie o spokojny sen psa

Na początku warto podkreślić, że pies potrzebuje bardzo dużo snu. Szczenięta mają potrzebę spania aż 18 godzin, podczas gdy starsze psy i seniorzy zadowolą się 13-15 godzinami w ciągu doby. Oczywiście psy nie śpią tyle czasu w jednym ciągu, gdyż drzemki i odpoczynek przeplatane są różnego rodzaju czynnościami i aktywnościami tj. zabawą, jedzeniem czy toaletą. W przypadku szczeniąt zapotrzebowanie jest tak duże z powodu ich nadmiernej energii oraz rozwoju zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Nie da się też ukryć, że nauka chodzenia na smyczy, nauka komend czy właściwych zachowań mocno wzmaga zapotrzebowanie energetyczne u szczeniąt, stąd też dużo śpią i dużo jedzą, aby wyrównać pewne niedobory.

Lokalizacja i rozmiar – garść praktycznych porad

Wybór odpowiedniego legowiska należy rozpocząć od określenia jego rozmiaru i typu, który zależny jest od kilku czynników m.in. wielkości psa, jego temperamentu oraz pozycji, w jakiej najczęściej lubi spać. Warto zmierzyć psa najlepiej w pozycji leżącej i dodać do otrzymanego wyniku przynajmniej 20-25 cm, dzięki czemu damy mu możliwość swobodnej zmiany pozycji, gdyby nabrał takiej ochoty. Temperament z kolei determinuje lokalizację legowiska – gdzie indziej zostanie umiejscowione legowisko dla psa towarzyskiego, a w innym miejscu dla nieco wycofanego. Najważniejsze jest jednak to, aby legowisko było bardzo dobrej jakości. W naszym sklepie znajdziecie różnorodne modele, które posłużą Waszym czworonożnym przyjaciołom przez długi czas. Słuszną praktyką jest również wybieranie legowiska łatwego w czyszczeniu oraz utrzymaniu w czystości np. ze zdejmowanym pokrowcem lub możliwością prania w pralce. Poznajcie najczęściej wybierane legowiska i wybierzcie to, które idealnie będzie pasowało Waszemu pupilowi

Materac – doskonałe rozwiązanie dla dużych ras

Materac to ten rodzaj legowiska dla psa, który świetnie sprawdzi się w przypadku dużych ras. Do jego głównych zalet należą brak ograniczenia ruchów oraz świetna widoczność. To idealne legowisko dla psów, które nie boją się otwartych przestrzeni, są bardzo towarzyskie, a dodatkowo z największą przyjemnością zajmują się obserwacją codziennego życia domowników. Bardzo często materac wyposażony jest w zdejmowany pokrowiec, który z łatwością można wyprać. Ponadto tego typu legowisko będzie także dobrym uzupełnieniem np. klatki czy budy dla psa, jeżeli takowa znajduje się na podwórku. Dodatkowo materac jest odporny na zimno, a nieraz także na wilgoć i wodę. To także idealne rozwiązanie mobilne, które przyda się w przypadku spacerów lub podróży.

Koc – uniwersalizm w najczystszej formie

Koc to z kolei najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które tak naprawdę może spełniać każdą funkcję – wszystko zależne jest od Waszych potrzeb np. jako wyścielenie kojca lub klatki, jako ochrona przed zabrudzeniem kanapy w salonie czy nawet kanapy pasażera w aucie. Oczywiście koc może być także po prostu legowiskiem, na którym zarówno mały, jak i duży pies (w zależności od wielkości koca) może z powodzeniem spać. Ponadto są bardzo łatwe w transporcie i świetne do prania, gdyż najczęściej możliwe jest ich czyszczenie w pralce w pełnej formie. Warto posiadać w domu kilka kocyków, aby używać innego w zależności od sytuacji.

Poduszki, pontony i kanapy 

Właściciele psów decydują się również na zakup poduszek lub pontonów. Czym się wyróżniają? Są nieograniczone po bokach i zapewniają pełen komfort naszemu pupilowi podczas wypoczynku. Poduszki mają miękkie wypełnienie, często szyte są z przyjemnych w dotyku materiałów. Najlepiej sprawdzają się u tych psów, które lubią spać w zwartych pozycjach, np. zwinięte w kłębek. Z kolei pontony są bardzo popularne wśród właścicieli dużych psów. Większość pontonów jest twarda, wykonana głównie z materiału zwanego kodurą - praktycznego, łatwego do utrzymania w czystości i odpornego na zadrapania. Wśród legowisk znajdują się również kanapy - są ograniczone bokami, co pozwala zwierzętom na poczucie intymności. Co istotne, to właśnie kanapy są najpopularniejsze wśród naszych klientów i często wybierane dla małych oraz średnich psów. Szyte są z przeróżnych materiałów, właściciel może więc swobodnie dokonać wyboru odpowiedniego tworzywa dla swojego pupila. Należy też wspomnieć, że od jakiegoś czasu bardzo powszechne stały się legowiska typu "norka", wybierane na zimowe miesiące.

Dawajcie psom wybór

Dobrą praktyką jest posiadanie różnego rodzaju legowisk w różnych miejscach, dzięki czemu z łatwością sprawdzicie, w którym legowisku Wasz pies poczuje się najlepiej. Dodatkowo często zdarza się, że o ile w nocy Wasz pupil zdecydowanie woli spać na poduszce tuż obok Waszego łóżka, to w ciągu dnia lepiej czuje się na kocu na kanapie. Warto dać czworonożnym pupilom wybór.

pixel