Darmowa dostawa od 750,01 zł

Wybór karmy dla psa po sterylizacji – jaką wybrać?

2023-07-09
Wybór karmy dla psa po sterylizacji – jaką wybrać?

Zabieg sterylizacji wpływa zarówno na zmianę usposobienia, jak i na metabolizm psa. Zwierzę staje się łagodniejsze i spokojniejsze, ale może także bardziej przybierać na wadze. Dlatego po zabiegu istotne jest utrzymanie odpowiedniej diety. Pomagają w tym karmy dla psa po sterylizacji. Jak wybrać odpowiednie produkty dla swojego pupila? Podpowiadamy!

Jak sterylizacja wpływa na organizm psa?

Decydując się na kastrację lub sterylizację psa, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ten zabieg wpływa na cały organizm – a przede wszystkim na gospodarkę hormonalną. Wraz z zaprzestaniem produkcji hormonów płciowych dochodzi również do zmian w metabolizmie, który może znacząco zwolnić. To właśnie dlatego przyjęło się przekonanie o tym, że psy kastrowane i sterylizowane mają tendencje do przybierania na wadze. Nie jest to jednak reguła, a cecha osobnicza, dlatego nie w każdym przypadku zmiana karmy na specjalistyczną będzie konieczna. Jeśli jednak zwierzak nie należy do aktywnych fizycznie, a do tego jest łasuchem, to ryzyko nadwagi po zabiegu będzie u niego większe i w takim przypadku zmiana karmy na inaczej zbilansowaną może być koniecznością. W niektórych przypadkach zwiększa się również ryzyko tworzenia się kryształów i kamieni w układzie moczowym. Specjalistyczna karma dla psów kastrowanych i sterylizowanych pomaga zapobiec takiej sytuacji.

Sterylizacja a kastracja – czym się różnią?

Dość dobrze ma się przekonanie o tym, że kastracja i sterylizacja to ten sam zabieg, polegający na pozbawieniu psa narządów rozrodczych, z tą różnicą, że kastracja dotyczy samców, a sterylizacja suczek. Jest to jednak mit. W rzeczywistości te dwa pojęcia nie są ze sobą tożsame, a kastracja i sterylizacja to dwa różne zabiegi. Sterylizacja nie pozbawia zwierzęcia gonad. Ten zabieg polega na przecięciu lub podwiązaniu jajowodów u suk, a nasieniowodów u samców. Uniemożliwia to zapłodnienie, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to rozwiązanie nie powoduje zaprzestania wytwarzania hormonów płciowych. O ile więc sterylizacja pomaga zmniejszyć populację niechcianych szczeniąt, o tyle nie zapobiega chorobom na tle hormonalnym. Z kolei kastracja to zabieg chirurgiczny, w czasie którego usuwa się macicę i jajniki u suki, a także jądra i najądrza u psa. Naturalnie uniemożliwia to rozmnażanie, ale także hamuje produkcję hormonów płciowych. Zwierzę przestaje odczuwać popęd płciowy, co nieraz przekłada się na złagodzenie charakteru. Kastracja pomaga zapobiegać między innymi nowotworom hormonozależnym.

Jak wybrać karmę dla psa po sterylizacji?

Jaka karma dla psa po sterylizacji czy kastracji będzie najlepsza? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ karma zawsze powinna być dobierana z uwzględnieniem indywidualnych cech, preferencji i potrzeb zwierzęcia. Najważniejsze kryteria wyboru karmy dla psa po kastracji i sterylizacji to: odpowiedni bilans wartości mineralnych kaloryczność niższa w stosunku do „zwykłych” karm, przy jednoczesnym zachowaniu uczucia sytości. U kastrowanego lub sterylizowanego zwierzęcia stosowanie karmy light nie będzie najlepszym pomysłem wówczas, gdy pupil nie ma nadwagi – nie potrzebuje przecież chudnąć, a taka karma jest inaczej zbilansowana.

Karmy suche dla psa po sterylizacji

Decydując się na karmę dla psa po kastracji lub sterylizacji, warto wziąć pod uwagę jego dotychczasowe preferencje. Jeśli był karmiony suchą karmą, to warto sięgnąć również po suchą, tyle że w odpowiedniej wersji. Możliwa jest sytuacja, w której pies zareaguje negatywnie na nową karmę, tj. nie będzie chciał jej jeść, albo nie będzie mu służyła. Dlatego dobrze, aby pierwsze opakowania były niewielkie – jeśli karma nie zostanie zaakceptowana, to nie zmarnuje się jej wiele. Warto zwrócić uwagę na to, by sucha karma dla psa po sterylizacji zawierała niezbędne dla niego wartości, zawarte przede wszystkim w tłuszczach i węglowodanach. Idealnie, jeśli karma będzie zawierała większą ilość białka, a także substancje wspierające rozwój psa – jak kwasy omega-3 i omega-6. Do produktów wartych polecenia można zaliczyć suchą karmę Ambrosia ze świeżym indykiem i łososiem. Karma jest lekkostrawna i odpowiednia dla zwierząt z wrażliwymi żołądkami.

Karmy mokre dla psa po sterylizacji

Analogiczna sytuacja będzie w przypadku mokrej karmy. Jeśli przed zabiegiem pupil był karmiony puszkami lub saszetkami, to nie ma powodu, dla którego po kastracji czy sterylizacji trzeba by to zmieniać. Jaka mokra karma dla psa po sterylizacji będzie najlepszym wyborem? Podobnie jak w przypadku suchej karmy, trzeba zwrócić uwagę była pełnowartościowa i dobrze zbilansowana. Istotną kwestią jest ilość, przede wszystkim węglowodanów i tłuszczy. Dobra karma dla psów sterylizowanych i kastrowanych to ta, która zawiera dużo mięsa (najlepiej mięśniowego – jest najbardziej wartościowe), a także ma sporą wilgotność. Mokre karmy zawierają mniej białka, przez co są mniej kaloryczne.

Karmy bezzbożowe dla psa po sterylizacji

Bezzbożowe karmy dla psa po kastracji lub sterylizacji zyskują na popularności coraz bardziej. Zboża są zastępowane w nich bardziej wartościowymi składnikami, jak ziemniaki, buraki czy ryż (ma niską kaloryczność). Warto jednak pamiętać o tym, że wykluczenie węglowodanów z psiej diety wcale nie jest najlepszym pomysłem: powinny one stanowić nawet do 50% dziennych składników. Dobrze jest natomiast zwrócić uwagę na to, by były to węglowodany z wartościowych źródeł. Wybierając karmę bezzbożową, zwróć uwagę na to, by również była odpowiednio zbilansowana pod kątem potrzeb psa.

Wybór karmy po sterylizacji – kiedy skonsultować się z weterynarzem?

Nagła zmiana karmy nie zawsze odbywa się bezproblemowo. Psy o nieco bardziej odpornych układach trawiennych mogą nie odczuć zmian i natychmiastowe zastąpienie dotychczasowej karmy inną może okazać się dla nich niezauważalne. Jednak wiele psów źle znosi gwałtowne zmiany żywieniowe. W przypadku zwierząt o wrażliwszych układach trawiennych zaleca się stopniową zmianę karmy poprzez mieszanie dotychczasowej z nową w różnych proporcjach: najpierw po równo, a następnie zwiększając stopniowo proporcje na korzyść nowej, aż do całkowitej zmiany. Kiedy należy skonsultować się z weterynarzem w kwestii żywienia psa po sterylizacji lub kastracji? Dla bezpieczeństwa: zawsze. Udzieli on porad i wskazówek, na podstawie których łatwiej będzie Ci dokonać właściwego wyboru. Konsultacja z weterynarzem w tej kwestii  jest również konieczna wówczas, gdy pies ma alergie pokarmowe lub jego stan zdrowia nie pozwala na spożywanie wszystkiego.

Wybór karmy po sterylizacji – podsumowanie

Kastracja i sterylizacja psiego przyjaciela może przynieść wiele korzyści, zarówno zdrowotnych, jak i behawioralnych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to zabieg obojętny dla organizmu i w różnym stopniu może wpłynąć na różne aspekty jego funkcjonowania. Odpowiednie żywienie psa jest szczególnie istotne zwłaszcza w okresie rekonwalescencji po zabiegu, a także wówczas, gdy pupil ma problemy zdrowotne. W ofercie Zooglobe znajdziesz karmy marki Ambrosia odpowiednie dla psów po zabiegu sterylizacji. Dzięki nim możliwe jest dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do organizmu pupila.

Bibliografia:

J. Łapińska - Wpływ kastracji i sterylizacji na zachowanie psów http://www.zoopsychologia.com.pl/wp-content/uploads/2013/09/Wp%C5%82yw-kastracji-i-sterylizacji-na-zachowanie-ps%C3%B3w.pdf 

M. Baś, A. Cywińska - Wczesna kastracja i sterylizacja psów i kotów http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/zw_2006_04_wczesna_kastracja.pdf 

pixel