Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyprawka dla kotka - o czym warto pamiętać?

2021-02-05

Zdrowe żywienie to podstawa - karma

Nie da się ukryć, że jedzenie jest podstawową potrzebą, dlatego zdecydowanie jest to jeden z tych elementów, o którym koniecznie należy pamiętać, przygotowując wyprawkę dla kotka. Na wstępie trzeba wspomnieć, że kot to drapieżnik, a jego układ trawienny jest stworzony do przyjmowania surowego mięsa. Podstawę kociej diety już od maleńkości powinny więc stanowić wysokomięsne puszki, które zapewnią Waszemu pupilowi zdrowy rozwój, siłę i energię do zabawy. Dobrze także od czasu do czasu (nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu) rozszerzyć dietę o surowe mięso (ale tylko surowe!) i to jak najbardziej przerośnięte.

Z drobiu doskonale sprawdzą się np. skrzydełka czy udka z kurczaka, jednak należy je podawać kociakowi tylko pod nadzorem i najlepiej wcześniej uderzyć kilkukrotnie skrzydełko, łamiąc kości na mniejsze. Nie można podawać ugotowanych elementów kurczaka w całości, gdyż drobiowe kości bardzo się osłabiają podczas obróbki w wysokiej temperaturze i mogą kocięciu zrobić krzywdę. O ile surowe mięso jest świetnym uzupełnieniem diety, to podstawę muszą stanowić wysokomięsne, dobrze zbilansowane puszki, gdyż posiadają one wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Samo surowe, niesuplementowane mięso może prowadzić do niebezpiecznych niedoborów witamin i minerałów.

Miski, fontanny do posiłków dla kota

Wiecie już, jak karmić, więc warto dowiedzieć się także, w czym podawać kotkowi posiłki. Najlepiej postawić na tradycyjną, ceramiczną miseczkę, którą łatwo utrzymać w czystości. Koty powinny mieć także stały dostęp do wody i tu również świetnie sprawdzi się albo prosta miseczka, albo fontanna. Co ważne – woda nie powinna być podawana w tym samym miejscu, co karma. Dla kociaka warto też rozstawić kilka mniejszych spodeczków w różnych częściach domu, by pił ”przy okazji”. W trakcie kompletowania wyprawki dla kotka należy pamiętać, że mały kociak je naprawdę sporo, więc warto na początku zrobić większy zapas karmy. Dodatkowo kot do 1. roku powinien mieć nieograniczony dostęp do karmy, co nie równa się temu, że karma powinna zawsze być w misce (zaburza to jego cykl łowiecki). Po prostu mały kotek powinien otrzymywać kilka razy dziennie karmę (ale nie na żądanie, a o wyznaczonych porach) dokładnie w takiej ilości, w jakiej będzie w stanie zjeść.

Nie zapomnijcie o toalecie - kuwety, żwirki

Koty to niezwykle czyste zwierzęta, dlatego też kuweta to podstawa! Wybór kuwet i żwirków jest naprawdę szeroki. To, jaką kuwetę wybierzecie, zależy od Was, jednak należy pamiętać, że jej rozmiar musi być dopasowany do kota – inną kuwetę będzie miał kot rasy maine coon, a inną popularny kot europejski. W przypadku małych kotów najlepiej sprawdzą się kuwety otwarte, dodatkowo na początku warto postawić kilka kuwet, gdyż w ferworze zabaw małe kociaki mogą zwyczajnie nie dobiec do kuwety w razie potrzeby. Co do żwirku,  wszystko zależy od preferencji i Waszych, i kotka. Na początku warto przetestować kilka rodzajów. Jak rozpoznać, że kotek polubił żwirek? Im dłużej i chętniej grzebie w kuwecie, tym bardziej pasuje mu wybrany rodzaj.

Poznajcie koci charakter - smakołyki i cykl łowiecki

Koty to indywidualne charaktery. W kociej naturze jest drapanie, skakanie, spoglądanie z wysokości i ochota na pieszczoty – wszystko to jednak koty robią na własnych warunkach. Jeżeli nie chcecie, aby kot drapał meble, musicie wyposażyć swoje otoczenie w ciekawy drapak pionowy lub poziomy o wysokości pozwalającej na całkowite wyciągnięcie się kota podczas drapania. Jeżeli tego nie zrobicie – cóż, kot będzie nadal drapał kanapy, fotele lub inne miejsca. Nie chcecie, by kot niespodziewanie budził Was w środku nocy? Zadbajcie o jego cykl łowiecki, na który składa się polowanie, łapanie, zabawa, jedzenie, toaleta oraz odpoczynek. Warto cykl odtwarzać (i co ważne - zamykać) kilkukrotnie w ciągu dnia. W tym czasie świetnie sprawdzą się różnego rodzaju smakołyki, które doskonale będą imitować „złapaną ofiarę”.

 

Na koniec warto wspomnieć, że jako opiekunowie kota musicie mieć świadomość, że jest to jednak łowca, który lubi pokazać pazurki, a nie jedynie przytulanka siedząca cały czas na kolanach. Podczas przygotowywania wyprawki trzeba zatem pamiętać, z czym wiąże się przyjęcie kota pod swój dach. Należy też uzbroić się w cierpliwość i wielkie pokłady miłości, dobroci i empatii. Powodzenia!

pixel