Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyprawka dla szczeniaka - w jakie akcesoria dla nowego członka rodziny warto się zaopatrzyć?

2021-01-20

Postawcie na dobre żywienie

Szczeniak, aby rosnąć i prawidłowo się rozwijać, potrzebuje odpowiedniego żywienia. Na rynku jest szeroki wybór misek, dlatego też warto wybrać tę, która najbardziej będzie pasować do charakteru i często także rasy Twojego szczeniaka. Psy o płaskim pysku, jak mopsy czy buldogi francuskie, nie powinny posiadać zbyt głębokich misek zarówno do wody, jak i do jedzenia, gdyż spożywanie posiłków będzie dla nich problematyczne. Z kolei dla psów, które mają problem ze zbyt szybkim jedzeniem, co się wiążę z problemami z trawieniem, warto wybrać miski spowalniające. Oczywiście przed poznaniem małego pupila najlepiej postawić na tradycyjne miski i ewentualnie z czasem je wymienić. Na początek należy zwrócić uwagę na to, aby były stabilne, trudne do przewrócenia (szczeniaki potrafią być bardzo energetyczne) i przede wszystkim – łatwe w czyszczeniu (w trudno dostępnych zakamarkach może pozostawać karma, co sprzyja rozwijaniu się bakterii).Co do karmy, to najlepiej na początku postawić na dokładnie ten rodzaj, a nawet typ karmy, który podawany był w hodowli, fundacji czy schronisku, aby nie wprowadzać zbyt gwałtownych zmian żywieniowych. Pierwsze dni w nowym domu dla szczeniaka będą już dostatecznie stresujące, dlatego też jeżeli stwierdzicie, że chcielibyście inaczej karmić swojego szczeniaka, to najlepiej odłożyć to nieco w czasie. Co do karm, najlepiej stawiać na pełnowartościową, dobrze zbilansowaną karmę, aby Wasz szczeniak już od początku otrzymywał najlepszej jakości posiłki, cieszył się dobrym zdrowiem i tym samym miał ogrom energii.

Zabawa to podstawa

W wyprawce dla szczeniaka obowiązkowo powinny znaleźć się także zabawki, gdyż psiaki to prawdziwe wulkany energii. Oczywiście nie da się ukryć, że szczeniaki są w stanie bawić się dosłownie wszystkim, co tylko mają w zasięgu łapki czy pyska, jednak trzeba wiedzieć, że to właśnie specjalistyczne zabawki będą dla nich najlepszym wyborem, głównie ze względu na bezpieczeństwo. Wśród zabawek dla psów warto wymienić m.in. różnego rodzaju piłeczki, gryzaki gumowe, zabawki szeleszczące, piszczące czy po prostu wygodne pluszaki, które mogą gryźć do woli. Dodatkowo zabawki często też świetnie wpływają nie tylko na rozwój fizyczny szczeniaka, czyli m.in. jego koordynację, ale także znakomicie stymulują do pracy również jego umysł.

Pozwólcie sobie na małe rozpieszczenie

Do podstawowych potrzeb psa w każdym wieku, czyli także szczeniaka, należą spacery. Są przyjemne nie tylko dla zwierzaka, ale również dla właścicieli. Poza tym, co lepiej motywuje do wyjścia na zewnątrz i do odrobiny ruchu od proszących oczu i merdającego ogona naszego pupila? W trakcie spaceru należy zadbać o bezpieczeństwo i komfort psa. Niezbędna będzie więc smycz wraz z obrożą. W przypadku szczeniaków warto na początku wybrać szelki spacerowe, gdyż pies, który nie jest nauczony chodzenia na smyczy, może najpierw nie chcieć grzecznie chodzić przy nodze, a dzięki szelkom psia szyja nie będzie narażona na mało delikatne szarpnięcia. W przypadku małych ras, jak york czy mops, szelki spacerowe będą lepszym wyborem, nawet gdy szczeniak już nieco podrośnie.Pierwsze dni w domu to m.in. nauka szczeniaka pożądanych działań. To właśnie smakołyki są najczęściej wykorzystywane w trakcie treningu, w tym również podczas spacerów. Wówczas świetnie będą sprawdzać się jako wspieranie dobrych zachowań. Oczywiście od czasu do czasu warto dać szczeniakowi przysmak po prostu dla przyjemności.

Bądźcie odpowiedzialni, kochający i cierpliwy

Choć poruszamy tę kwestię jako ostatnią, to tak naprawdę jest ona najważniejsza. Do przyjęcia do swojego domu nowego członka rodziny musicie przygotować się przede wszystkim sami. Decyzja o posiadaniu szczeniaka powinna być przemyślana, a w późniejszym czasie należy brać za nią pełną odpowiedzialność. Szczeniaki są słodkie, piękne i widząc taką słodką kulkę, wprost nie można jej się oprzeć, jednak trzeba pamiętać, że szczeniak wyrośnie na dorosłego psa, którym trzeba będzie się zajmować przez kilkanaście lat. Nie zawsze też współpraca ze szczeniakiem będzie bezproblemowa, z czasem może pojawić się nerwowość czy brak cierpliwości, jednak trzeba w sobie znaleźć ogromne pokłady miłości, cierpliwości i empatii dla tego stworzenia, które przez lata odpłaci Wam się dokładnie tym samym. Powodzenia!

pixel