Zadbaj o psa podczas jesiennych spacerów – preparaty na pchły i kleszcze
Pchły u psa
Jak rozpoznać, że do czynienia mamy z inwazją pcheł? Jej głównym objawem jest to, że czworonóg nieustannie się drapie. Tego typu objawu nigdy nie należy bagatelizować. Pchły są bowiem niezwykle uciążliwe i wywoływać mogą szereg różnego rodzaju chorób. Do ich inwazji dochodzi przeważnie na skutek kontaktu czworonogów z innymi zwierzętami zaatakowanymi przez pchły. Każdy właściciel psa zdawać powinien sobie sprawę z tego, że insekty te rozmnażają się w zastraszająco szybkim tempie. Produkować mogą one bowiem nawet 30 jaj dziennie. Składają je w sierści psa, skąd spadać mogą na legowisko, sofę czy szczeliny w podłodze. 4-12 dni później dochodzi do wylęgania się larw żywiących się odchodami dorosłych pcheł. Przeobrażają się one w poczwarki, a następnie w dorosłe osobniki. Pchły prowadzić mogą do rozwoju szeregu różnych chorób. Zalicza się do nich między innymi alergiczne pchle zapalenie skóry, anemię i tasiemce. Jak rozpoznać, że do czynienia mamy z tymi insektami? Sierść pupila należy rozczesać przy pomocy gęstej szczotki lub gęstego grzebienia. Jeżeli zaobserwujemy na niej niewielkie, czarne kulki, należy przełożyć je na ręcznik papierowy i zwilżyć wodą. Odchody pcheł rozpoznać można po tym, że zostawią one na nim czerwone ślady pod postacią strawionej krwi psa.
Kleszcze u psa
W czasie spacerów – zarówno tych po lesie, jak i parku czy łące – czworonóg jest narażony na ukąszenie kleszcza. Im wcześniej insekt ten zostanie znaleziony i usunięty przez właściciela, tym mniejsze ryzyko, że zarazki dostaną się do powstałej rany. Szybkość działania odgrywa szczególnie istotną rolę w przypadku bakterii Borrelia znajdujących się w jelicie kleszcza, skąd przenoszą się one w kierunku miejsca ukłucia, aby zasiedlić nowego gospodarza. Czas trwania tego procesu wynosi około 12 godzin. Po każdym powrocie ze spaceru należy dokładnie sprawdzić ciało psa. Kleszcze preferują miejsca, w których skóra jest cieńsza i pokryta mniejszą ilością sierści. W związku z tym szczególną uwagę zwracać powinno się na okolice głowy, szyi, uszu, brzucha i wewnętrznych części nóg. Kleszcze przenosić mogą szereg groźnych chorób, takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza czy hepatozoonoza.
Sprawdzone preparaty na pchły i kleszcze z naszej oferty
W naszym sklepie internetowym Zooglobe.pl znaleźć można bogaty wybór wysokiej jakości, sprawdzonych preparatów na pchły i kleszcze o udowodnionym działaniu. Produkty tego typu dostępne są w kilku różnych wersjach. Do czynienia możemy mieć między innymi ze specjalnymi obrożami. Godnym polecenia produktem tego typu jest Bayer Foresto. Obroża ta ma niezwykle wszechstronne zastosowanie. Nadaje się ona bowiem zarówno do leczenia inwazji pcheł czy wszołów, jak i zabijania i odstraszania kleszczy, a także wykorzystywana jest w celu ograniczenia ryzyka zakażenia pierwotniakami przenoszonymi przez muchówki. Kolejną kategorią preparatów na pchły i kleszcze są krople typu spot on, takie jak Bayer Advantix. Produkt ten skutecznie zapobiega i zwalcza infekcję kleszczy oraz pcheł. Dodatkowo działa odstraszająco na komary i muchówki. Preparat działa przez okres 4 tygodni. W celu walki z pchłami i kleszczami stosować można również specjalne spraye, szampony, pianki czy tabletki.