Darmowa dostawa od 99,01 zł

Czy koty potrzebują mokrej karmy? Oto jest pytanie.

2024-04-29
Czy koty potrzebują mokrej karmy? Oto jest pytanie.

Czy koty potrzebują mokrej karmy? Jest to jedno z pytań najczęściej zadawanych przez miłośników kotów. Chcąc być odpowiedzialnym opiekunem musimy podjąć jedną z najważniejszych decyzji. CZYM KARMIĆ MOJEGO KOTA?

Mokra karma nie jest niezbędna do zaspokojenia potrzeb żywieniowych naszego pupila, ale ...

... mokra karma oferuje kilka korzyści pozytywnie wpływających na zdrowie kotów, ze względu na które wprowadzenie wilgotnego pokarmu do kociego menu jest często zalecane. 

Kompletna i zrównoważona karma sucha oraz karma mokra zostały opracowane w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe kota, czyli zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w odpowiednich proporcjach.

Koty nie potrzebują określonego typu żywności. Wszystkie mają jednak pewne potrzeby żywieniowe - w diecie potrzebują: niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych, niektórych witamin i minerałów. Należy również pamiętać, że koty są DRAPIEŻNIKAMI i wymagają w swoim "menu" mięsa.

Dobór odpowiednich jakościowo karm suchych i mokrych, w przypadku większości kotów zaspokoi te wymagania żywieniowe. Dlatego w ciągu dnia możemy podawać naszym pupilom zarówno karmę suchą jak i mokrą. Należy jednak zwrócić uwagę na indywidualne preferencje naszego kota, który może wykazywać większą skłonność do spożywania jednej z formuł. 

Ogólnie przyjętą zasadą jest podawanie kotom zarówno karmy mokrej jak i suchej, aby odkryć ich preferencje oraz przyzwyczaić kota do obu rodzajów karmy.

Karma mokra dla kota, a karma sucha

Produkcja karmy suchej zaczyna się od wyboru różnych składników: mięsa, warzyw, owoców, czasami ziarna. Określa się pożądaną ilość witamin i minerałów. Następnie składniki są mielone, mieszane i gotowane - materiał jest poddawany wysokiemu ciśnieniu i temperaturze. Kolejny etap to formowanie granulatu, suszenie, a także pokrywanie krokietów tłuszczami lub wzmacniaczami smaku. W procesie tym powstaje suchy produkt o długim okresie przydatności do spożycia. 

Natomiast, karma mokra powstaje poprzez mieszanie wcześniej wymienionych składników i poddanie ich procesowi pieczenia lub gotowania na parze. Do tak przygotowanego posiłku dodawany jest sos lub galaretka. Ostatni etap to umieszczenie karmy w puszkach, tackach lub saszetkach, podczas którego następuje szczelne zamknięcie. Opakowanie poddane procesowi sterylizacji pozwala na długotrwałe przechowywanie. 

Na skutek poddania składników różnym procesom, otrzymujemy karmy dla kotów różniące się: wilgotnością, składem, wartością kaloryczną oraz wyglądem. Nie bez znaczenia są też różnice w kosztach. Ale o tym później. 

5 korzyści z karmy mokrej dla kota

Mokra karma charakteryzuje się kilkoma zaletami, które w istotny sposób wpływają na samopoczucie i zdrowie kotów. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych korzyści jakie wynikają z wprowadzenia wilgotnego pożywienia do menu twojego kota.

1. Wysoka zawartość wilgoci

Koty mają niski poziom pragnienia, który uwarunkowany jest ich pochodzeniem i zamieszkiwaniem rejonów ubogich w wodę. Całkowite zapotrzebowanie na nią czerpały z upolowanej zdobyczy. Mokra karma charakteryzuje się wysoką zawartością wilgoci, która jest około siedmiokrotnie wyższa w porównaniu z karmą suchą. Podając mokrą karmę pomagasz kotu w spożywaniu optymalnej ilości wody, która jest niezbędna, by twój podopieczny pozostawał w zdrowiu.

Spożywanie odpowiedniej ilości wody ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania nerek i dróg moczowych. Woda jest niezbędna, aby nerki kota mogły w procesie filtracji usuwać z organizmu różnego rodzaju "zanieczyszczenia". Jeżeli kot spożywa za małe ilości wody, może to prowadzić do upośledzenia pracy nerek, infekcji bakteryjnych, odkładania kamieni i złogów w układzie moczowym. Konsekwencją tego może być zagrożenie życia kota.

Woda wspomaga także procesy pasażu pożywienia w przewodzie pokarmowym i istotnie przyczynia się do zapobiegania zaparciom.

2. Bogate w białko, niskowęglowodanowe

Dieta kota musi być bogata w białko i uboga w węglowodany. Jest to odzwierciedleniem profilu makroskładników pokarmowych zdobyczy, na które polowały koty w swoim środowisku naturalnym. Z reguły karma mokra zawiera więcej białka przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów. To z kolei pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.

3. Kontrola wagi

Utrzymanie prawidłowej masy ciała to jedna ze składowych zdrowego życia. To częsty problem kotów domowych, które mają ograniczoną aktywność i często są karmione ponad miarę. Nadwaga może przyczyniać się do problemów zdrowotnych, takich jak: zaparcia, nadciśnienie, problemy z sercem, problemy z oddychaniem i cukrzyca.

Karmy mokre, te w puszkach, saszetkach, szalkach, tackach i innych opakowaniach, są mniej kaloryczne w porównaniu z karmami suchymi. Dodatkowo, większa zawartość wody w karmie wilgotnej (oczywiście w odniesieniu do karmy suchej) powoduje, że kot po jej zjedzeniu będzie czuł się bardziej syty niż w przypadku posiłku w postaci suchej karmy.

4. Łatwość przeżuwania i strawienia

Wysoka wilgotność i miękka tekstura mokrych karm, sprawia, że taka postać posiłku jest łatwiejsza w przyswajaniu. Łatwiej ją przeżuć i strawić. Może to być korzystne dla kociąt, kotów w podeszłym wieku, ale także w przypadku kotów, u których występują problemy z uzębieniem lub u zwierząt o wrażliwym przewodzie pokarmowym.

5. Zwiększona smakowitość

Karmy mokre charakteryzują się intensywnym aromatem, dużą smakowitością i konsystencją, która podnosi atrakcyjność karmy. Wszystko to składa się na wysoką wartość odżywczą.

Mokre karmy oferują bardzo szeroką gamę smaków i tekstur. Podając karmy mokre: pasztety, musy, kawałki mięsa zawieszone w aromatycznym sosie, w bulionie i inne, łatwiej zadowolimy nawet najbardziej wybrednego kota.

5 Słabych stron mokrej karmy dla kotów

Mokra karma dla kotów choć oferuje liczne korzyści, to nie jest pozbawiona pewnych wad. Poniżej kilka z nich, o których powinni pomyśleć opiekunowie zwierząt

1. Krótki okres przydatności do spożycia po otworzeniu opakowania.

Mokra karma może się szybko zepsuć po otwarciu opakowania. Należy ją odpowiednio przechowywać. Otwarte opakowania należy przechowywać w lodówce, a zawartość opakowania powinna zostać zużyta w ciągu 2-3 dni.

2. Mniej wygodna do karmienia.

W przeciwieństwie do karmy suchej, którą możemy pozostawić w misce, aby kot mógł podjadać kiedy ma ochotę, karma mokra pozostawiona w misce szybko traci walory smakowe, zapachowe. Szybko wysycha, staje się nieapetyczna, może ulec zepsuciu. Jeżeli karma mokra nie zostanie zjedzona w ciągu 15-30 minut, należy ją wyrzucić.

3. Wyższy koszt.

Karmy mokre są droższe niż karmy suche. Jest to istotny czynnik, który może wpływać na decyzję o sposobie żywienia, szczególnie gdy domownikami jest klika kotów.

4. Nie pomaga w higienie jamy ustnej.

W czasie gryzienia krokietów suchej karmy, kot mechanicznie oczyszcza zęby z osadu i kamienia nazębnego. Takiej korzyści nie oferuje karma wilgotna. Oczywiście gryzienie suchej karmy nie zastępuje szczotkowania zębów i/lub podawania przekąsek dentystycznych, ale wspomaga proces czyszczenia kocich zębów i pomaga utrzymać higienę jamy ustnej, która jest niezwykle ważna dla zdrowia naszego futrzaka.

5. Nie nadaje się do wypełniania zabawek interakcyjnych.

Ile puszek dla kota?

Określenie ile mokrej karmy powinien zjadać kot jest kluczowe dla utrzymania kociego dobrostanu i zapobiegania niedożywieniu lub otyłości. Wiek kota, poziom aktywności, indywidualny metabolizm i rodzaj karmy, to wszystko ma wpływ na ilość wilgotnej karmy, potrzebnej do zaspokojenia potrzeb żywieniowych kota.

Poniżej umieściliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci określić właściwą ilość karmy:

  • Poznaj zapotrzebowanie kaloryczne twojego kota: przeciętnemu dorosłemu kotu potrzeba przeciętnie około 20-30 kalorii na kilogram masy ciała dziennie. Koty młode, czy aktywne potrzebują więcej kalorii w stosunku do masy swojego ciała niż koty starsze, czy mniej aktywne.
  • Zawsze czytaj etykiety na żywności: informacje na etykietach zawierają wskazówki dotyczące żywienia w oparciu o wagę i etap życia. Należy pamiętać, że informacje te mogą nie pasować idealnie do każdego kota.
  • Konsultacja z lekarzem weterynarii: jeżeli zależy Ci na bardzo dokładnym określeniu zapotrzebowania energetycznego twojego kota, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii. Po zważeniu kota, lekarz określi jego idealną wagę i obliczy dzienne spożycie kalorii wymagane do osiągnięcia i utrzymania docelowej wagi przez kota.
  • Regularnie kontroluj wagę i stan kota: np. raz w tygodniu sprawdzaj wagę i stan ciała kota. Jeśli zauważasz, że Twój kot przybiera lub traci na wadze, możesz odpowiednio dostosować ilość karmy.

Jak często karmić kota mokrą karmą?

Jest wiele czynników, w tym wiek i zdrowie kota, które należy brać pod uwagę, określając częstotliwość karmienia kota.

Poniższe wskazówki pomogą w ustaleniu harmonogramu karmienia:

  • Kocięta: młode koty wymagają częstszego karmienia, co związane jest z wysokim zapotrzebowaniem energetycznym oraz szybkim wzrostem. Karmienie kociąt mokrą karmą trzy do czterech razy dziennie jest powszechne.
  • Koty dorosłe: zazwyczaj koty dorosłe dobrze sobie radzą z karmieniem mokrą karmą dwa razy dziennie.
  • Kot senior: starsze koty mogą mieć inne potrzeby żywieniowe i apetyt. Częstotliwość karmienia może się różnić w zależności od ich zdrowia i preferencji. Niektóre mogą dobrze znosić karmienie dwa razy dziennie, podczas gdy inne mogą potrzebować wielokrotnego karmienia.

Pamiętaj również o doborze karmy do etapu życia swojego kota. 

Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z weterynarzem w celu uzyskania spersonalizowanych wskazówek żywieniowych, zwłaszcza jeśli Twój kot ma konkretne problemy zdrowotne. Poradę uzyskasz przy dowolnej wizycie kontrolnej. 

Polecane

Fish4Cats Finest Makrela z anchois puszka 70g

Fish4Cats Finest Makrela z anchois puszka 70g

6,49 zł brutto/1szt.(92,71 zł / kg brutto)
Monge Grill Kitten Łosoś 85g

Monge Grill Kitten Łosoś 85g

3,99 zł brutto/1szt.(46,94 zł / kg brutto)
pixel